Karmy ratunkowe i preparaty ziołowe
Karmy ratunkowe i preparaty ziołowe

Zdrowie z natury dla drobnych ssaków

Ambulatorium Drobnych Ssaków dr Jerzy Ziętek
Ambulatorium Drobnych Ssaków dr Jerzy Ziętek

Dieta królika

Temat może wydawać się banalny – przecież nawet dziecko wie, że dieta królika powinna składać się głównie z marchewki – nic bardziej mylnego!

Znajomość budowy oraz funkcjonowania przewodu pokarmowego królików jest podstawą do zrozumienia procesów w nich zachodzących. Umięśnienie przewodu pokarmowego królików jest bardzo słabe, skutkuje to między innymi tym, że pokarm nie może być samoistnie przesuwany, tylko każda kolejna porcja pokarmu „popycha” tą pierwszą. Fenomenem u królików jest pH w żołądku oscylujące między 1 a 2.
Kolejną charakterystyczną cechą przewodu pokarmowego jest to, że jelito ślepe zajmuję ponad połowę jamy brzusznej, w której trawione są pektyny, celuloza i hemiceluloza.
Biorąc pod uwagę budowę anatomiczną oraz fizjologię działania przewodu pokarmowego królików śmiało można stwierdzić, że ich dieta głównie powinna opierać się na paszy objętościowej, nie zaś paszy treściwej.
Siano.
Idealną paszą objętościową dla królików jest siano. Siano jest doskonałym źródłem włókna pokarmowego, od którego zależy optymalne trawienie. Dlatego dostęp do świeżego siana jak i wody powinien być nieograniczony i stały.
Włóknik zawarty w sianie zapewnia prawidłową pracę przewodu pokarmowego, zwiększa wilgotność oraz objętość kału, zapewnia równowagę bakterii symbiotycznych w jelicie ślepym. Nie każde siano nadaje się dla królika. Siano, które zawiera dużo pyłu może powodować problemy ze strony układu oddechowego, siano mokre pachnące pleśnią nie nadaję się do spożycia, dlatego ważne jest aby przechowywać je w miejscu suchym.
Warzywa.
Warzywa są cennym źródłem witamin, substancji odżywczych oraz wody, która pomaga nawodnić treść pokarmową znajdującą się w jelitach. Ważne jest aby każde warzywo było wprowadzane do diety królika powoli. Złe wprowadzenie może skutkować biegunką czy nawet zatrzymaniem perystaltyki, co może skutkować nawet zejściem śmiertelnym pacjenta.
Owoce.
Królik bardzo lubią smak słodki, dlatego z chęcią spożywają owoce. Właściciel powinien jednak pamiętać, żeby nie były one podawane za często ani w za dużych ilościach, właśnie ze względu na zawarty w nich cukier. Powinny się je także dawać w ograniczonych ilościach, aby nie doprowadzić do otyłości pupila, czy też problemów trawiennych. Przy podawaniu owoców należy pamiętać o usunięciu pestek, niektóre z nich mają substancję, które mogą być trujące dla królika.
Granulat.
Granulat nazywamy komercyjne karmy, które można kupić w sklepach zoologicznych. Zawierają ona wszystkie substancje potrzebne do odpowiedniego i zdrowego rozwoju królika. Rynek karm dla królików jest bardzo bogaty, dlatego wybór odpowiedniej karmy nie jest łatwym zdaniem. Dlatego lekarz weterynarii powinien uczulić właściciela, aby ten uważnie czytał skład karm. Najważniejszą zasadą, którą powinien kierować się właściciel królika jest porównanie procentowej zawartości włókna do białka. Włókna powinno być zawsze więcej od białka! Ogólny skład karmy powinien mieścić się w poniższych rama procentowych: włókno 18%, białko 12-14%, tłuszcze maksymalnie 3%.

10464076_730016167057442_3855754293047958389_n